Jakie zanieczyszczenia najbardziej szkodą elewacjom?

Jakie zanieczyszczenia najbardziej szkodą elewacjom?

Czysta elewacja znacząco poprawia walory estetyczne każdego budynku. Nie podlega bowiem wątpliwości, że wszelkie zanieczyszczenia sprawiają, że nieruchomość traci swój pierwotny urok. Niestety nie zawsze szkodzą one tylko jej estetyce. Czasami mogą wpłynąć także na ich stan techniczny.

Szkodliwe zanieczyszczenia elewacji budynków

Mówiąc o zanieczyszczeniach szkodzących elewacji, na samym początku należy wspomnieć o pleśniach oraz grzybach. Pojawiają się one najczęściej na budynkach znajdujących się w okolicach zbiorników wodnych oraz terenów zalesionych. Wykonując usługę mycia elewacji w Luboniu, zauważyliśmy, że problem ten dotyka właścicieli zarówno nowych, jak i starszych nieruchomości.

W przypadku znaczącego rozwoju tych mikroorganizmów może dojść nawet do zniszczenia warstw wykończeniowych budynku. Wówczas jedynym ratunkiem okaże się jego renowacja. Z tego powodu warto reagować już w początkowej fazie pojawiania się pleśni oraz grzybów. Im szybciej dokonasz gruntownego czyszczenia elewacji, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zniszczeń.

Równie szkodliwy dla nieruchomości może okazać się smog, który jest palącym problemem szczególnie w większych miastach. Zawarte w nim związki chemiczne, a szczególnie kwas siarkowy, mogą skutkować miejscowymi uszkodzeniami elewacji oraz występowaniem procesów korozyjnych. Wyjątkowo narażone są takie elementy wykończenia budynku jak tynk, cegła i farby.

Jak zapobiegać niszczeniu elewacji przez zanieczyszczenia?

Odpowiedź może wydawać się oczywista, jednak warto zaznaczyć, że właśnie regularne czyszczenie elewacji może uchronić ją przed niszczeniem. Dotyczy to w szczególności grzybów oraz pleśni, które w zasadzie nigdy nie znikają samoistnie. Przeciwnie, najczęściej dochodzi do ich szybkiego rozwoju i rozprzestrzeniania się. Ważne jest jednak, aby czyszczenie było przeprowadzone z użyciem profesjonalnych środków, które będą dostosowane do potrzeb danej elewacji.

Czy dezynfekcja pomieszczeń zmniejsza ryzyko zakażenia COVID-19? Przeczytaj na naszym blogu