Jak wygląda proces dezynfekcji pomieszczeń?

Jak wygląda proces dezynfekcji pomieszczeń?

Jeszcze do niedawna właściciele lokali czy zarządcy budynków ograniczali się do korzystania z usług sprzątających. Dziś jest to zupełne minimum, które coraz częściej uzupełniane jest kompleksową dezynfekcją pomieszczeń. Takie połączenie pozwala nie tylko na zachowanie czystości wymaganej przez przepisy BHP, ale także na zapewnienie bezpieczeństwa dla osób korzystających z danych miejsc.

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń?

Głównym celem dezynfekcji pomieszczeń jest usunięcie wirusów i drobnoustrojów, które się w nim znajdują. Są to tzw. patogeny, które odpowiadają za powstawanie najróżniejszych chorób w organizmie człowieka. Im więcej osób odwiedza dane pomieszczenie, tym więcej wirusów może w nim osiadać. Kluczem do sukcesu okaże się więc regularna dezynfekcja, która zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu oraz rozmnażaniu.

Dezynfekcję pomieszczeń w Swarzędzu wykonywaliśmy m.in. w:

– budynkach użyteczności publicznej,

– lokalach usługowych prywatnych przedsiębiorców,

– zakładach pracy (biurach i częściach wspólnych),

– domach oraz mieszkaniach.

Jak przebiega dezynfekcja pomieszczeń?

W pomieszczeniu, które ma być poddane dezynfekcji, nie powinien znajdować się nikt inny oprócz osób ją wykonujących. Do całego procesu wybierane są takie urządzenia do dezynfekcji, które są dostosowane do cech szczególnych wnętrza. Chodzi tu przede wszystkim o jego powierzchnię, przeznaczenie czy ilość osób, która z niego korzysta. Inaczej będzie przebiegała bowiem dezynfekcja sali szpitalnej, a inaczej pokoju w domu prywatnym.

W zależności od powyższych czynników, do dezynfekcji stosuje się preparaty biobójcze, ozon lub lampy bakteriobójcze. Czasami konieczne jest skorzystanie z dwóch metod. Preparaty biobójcze najlepiej sprawdzają się do odkażania drobnych przedmiotów, klamek czy uchwytów. Konieczna jest jednak w tym przypadku bardzo duża skrupulatność. Najbardziej kompleksowo działa zaś ozon, który dociera do wszelkich zakamarków wnętrza. Podobne działanie wykazują lampy bakteriobójcze, które wystarczy pozostawić włączone w pomieszczeniu na kilkadziesiąt minut.

Jak pozbyć się wykwitów z elewacji? Przeczytaj na naszym blogu