Jak pozbyć się wykwitów z elewacji?

Jak pozbyć się wykwitów z elewacji?

Elewacja budynku jest jego wizytówką. Jeżeli jest ona zaniedbana, cała nieruchomość znacznie traci na estetyce. Bardzo częstym problemem są tzw. wykwity, które pojawiają się z różnych przyczyn. Część z nich powstaje w wyniku błędów budowlanych, inne zaś są konsekwencją samoistnego osiadania plechy oraz zarodników na elewacji.

Czym są wykwity na elewacji?

Pierwszym rodzajem potencjalnych wykwitów są charakterystyczne białe naloty, które powstają w wyniku wytrącania soli z klinkierów lub zaprawy. W kontakcie z wodą dochodzi do jej rozpuszczania, przez co na elewacji tworzą się jasne zacieki. Niestety są one z reguły bardzo widoczne, ponieważ mocno kontrastują z kolorystyką budynku. Przyczyną takiego zjawiska jest najczęściej nieodpowiednio dobrana zaprawa w procesie budowy.

Na elewacji mogą zagościć także grzyby i glony. Na ich obecność nie mamy niestety zbyt dużego wpływu, ponieważ osiadają samoistnie na budynku. Oferując usługi czyszczenia elewacji w Obornikach, zauważyliśmy, że najczęściej pojawiają się one na nieruchomościach, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie lasów, mokradeł czy rzek.

Jak skutecznie usunąć wykwity z elewacji budynku?

Jeżeli wykwity w postaci białych nalotów pojawiły się do roku od oddania budynku do użytku, można poczekać na ich samodzielne zniknięcie. Jeśli jednak problem pojawił się po latach od jego użytkowania lub stale nawraca, konieczne będzie dokonanie oczyszczenia elewacji. Białe zacieki należy wyszczotkować na sucho przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Wodą należy usunąć tylko te zanieczyszczenia, które nie zeszły przy działaniu mechanicznym. Jeżeli nalot nawróci, konieczne będzie posiłkowanie się specjalnymi środkami czyszczącymi.

Nieco trudniej jest pozbyć się grzybów oraz glonów. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić całą elewację, a następnie zastosować profesjonalne środki biobójcze. Bez użycia tego typu preparatów problem bardzo szybko powróci. Usuwanie wykwitów można wykonać z kolei poprzez szczotkowanie lub wodą pod ciśnieniem.

Jakie zanieczyszczenia najbardziej szkodą elewacjom? Przeczytaj na naszym blogu